Bisolar Enerji Araştırma Geliştirme Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti.

di̇ğer

Bölge

İstanbul

Kuruluş Yılı

2000

Çalışan Sayısı

10

İnternet Sitesi

www.bisolarenerji.com

Faaliyet/Çalışma Alanı: Yenilenebilir enerji üretimi, güneş enerjisi,yoğunlaştırıcılı sistemler

Bisolar Enerji firması Ülkemizin enerji açığını giderebilmek amacıyla kurulmuş bir firmadır. Türkiye güneşlenme oranı olarak yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme açısından yeterli çalışma yapılmamaktadır. Türkiye genelinde kullanılan paneller yurt dışından ithal edilip ülkemizde laminasyonu yapılmaktadır. Bisolar Enerji firmasının hedefi yerli ve milli güneş hücresi üretmek ve bu hücreleri yoğunlaştırıcılı sistemlere entegre ederek verim artışı sağlamaktır.

Proje(ler)

1) CdTe Bazlı Konsantre Güneş Hücre Üretimi: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermayesi Desteği (TGSD) programı kapsamında CdTe bazlı ince film güneş hücresi ve konsantre  yoğunlaştırıcılı) sistem yapılmıştır. CdTe bazlı ince film güneş hücresi konsantre sistem içerisine entegre edilerek verim artışı sağlanmıştır. 

2) Yeni Nesil Çok Eklemli Güneş Hücresi Prototip Üretimi: Yüksek verime sahip III-V grubu güneş hücre yapısının tasarımı yapılarak büyütülmüştür. 9 adet fresnel mercek içeren dokuzlu konsantre sistem tasarımı yapılmıştır. Bu sistem içerisinde ki fresnel mercekler güneş ışığını yoğunlaştırmak için kullanılmıştır. Dokuzlu konsantre sistem içerisine 9 adet hücre yerleştirilerek çok eklemli konsantre güneş hücresi prototipi elde edilmiştir.

3) Çok Eklemli Güneş Hücresi İçeren Yoğunlaştırıcılı Sistem Prototip Üretimi: Bu proje kapsamında, çok eklemli güneş hücre yapısının tasarımı yapılacak ve güneş hücre yapısı üretilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca üretilecek güneş hücreleri proje aşamaları içerisinde yer alan fresnel mercek ve alıcı sistem tasarımları ile elde edilecek yoğunlaştırıcılı sisteme entegre edilerek verimlilik değerleri  rttırılacaktır. Her biri 4 adet hücreden oluşan Alıcı sistemden ve Fresnel merceklerden 4’er adet tasarlanıp bastırılıp bir modül üzerine yerleştirilecektir. Sonuç olarak çok eklemli güneş hücreleri içeren  yoğunlaştırıcılı fotovoltaik (CPV) modül üretilecektir.Hedefimiz, yüksek performansa sahip yerli üretim CPV modülü üretmek, teknolojik ilerleme kaydetmek, çevresel etkileri azaltmak, rekabet üstünlüğü yaratmak, düşük maliyetli çözümler sunabilmektir.

  • Çalışma Şekli : Tam Zamanlı