Entertech - Ekosisteme İyi Tohum

Ekosisteme İyi Tohum

21-04-2022

AR-GE çıktılarını sürdürülebilirliği yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürme başarısıyla takdir toplayan Entertech İstanbul Teknokent A.Ş, ticarileştirme serüvenini hızlandırıyor. Firmaları en prestijli tohum yatırımlarına hak kazanan ve anahtar teslim çözümler geliştiren Entertech, girişimcileriyle omuz omuza büyüyor.

 

ODAĞI İNOVASYON

İstanbul’un ve Türkiye’nin inovasyon altyapısına konulan tuğla her geçen gün yükseliyor. Yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefleyerek, girişimci ve akademisyenler için AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri bilimsel, ekonomik ve sosyal ortamı sağlayan bir platform olarak hizmet veren Entertech İstanbul Teknokent A.Ş; yazılım, veri bilimi, elektronik ve biyoteknoloji başta olmak üzere birçok farklı sektöre dokunan teknoloji çıktıları ile Türkiye TGB ekosisteminin en temel parçalarından birini oluşturuyor. 13 bin 629’u kapalı olmak üzere toplamda 34 bin 51 metrekarelik alanda yaklaşık 120 firmayı bünyesinde barındıran Entertech, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa gibi iki büyük üniversitenin gücüyle, elde edilen AR-GE çıktılarının sürdürülebilir kalkınma odaklı ticari ürün ve hizmetlere dönüştürülmesi için önemli destekler sunuyor.

 

ANAHTAR TESLİM VE PRESTİJLİ

Çeşitli disiplinlerden teknoloji geliştiricilerinin bir arada ve sinerji içinde çalıştığı bu ortam, firmaların azim ve kararlılığıyla inovasyon odaklı gelişimi hızlandırıyor. Entertech’in ilk firmalarından olan Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş, akıllı şehirler vizyonuyla oluşturduğu Asis CT markasıyla yüzde 100 yerli sermaye gücü ve millî mühendislik çözümleriyle dünyada 13 ülkede, Türkiye’de ise 42 şehirde anahtar teslim Elektronik Ücret Toplama ve Yönetimi Sistemleri kuruyor. Firma yetkilileri, Entertech bünyesinde verilen desteklerin, Asis Elektronik’in bugünkü gücüne kavuşmasında önemli rol oynadığını belirtiyor. 2013’te yerli ve milli HSM üretmek üzere TGB bünyesinde kurulan Procenne Teknoloji A.Ş, bugün Deloitte Technology Fast 50 Turkey listesinde. Kamu ve özel sektörde birçok kuruma hizmet veren Procenne, 90’dan fazla çalışanıyla dijital güvenlik alanında başta finans, sağlık, eğitim ve perakende sektörleri olmak üzere birçok sektöre yenilikçi güvenlik çözümleri üretiyor. Firma yetkilileri, bölgedeki teşvik ve muafiyetlerin Procenne’in gelişim sürecine önemli katkılar sağladığını belirtiyor.

 

“TİCARİLEŞTİRME” REHBERLİĞİ

Gelişimi Entertech tarafından titizlikle takip edilen Aksense Medikal A.Ş, Ekim 2019’da SOSV VC’den 1.3 milyon dolar değerlemeyle tohum yatırımı aldı ve İngiltere’nin en iyi hızlandırıcılarından biri olan RebelBio’ya katılma hakkı kazandı. Firma, Entertech’in iş geliştirme, finans, sınai mülkiyet gibi konularda sunduğu mentorluk destekleriyle ticarileştirme yolunda hızla ilerliyor. 2018’de TGB’de kurulan Girift Eğitim Teknolojilerince geliştirilen eğitim platformu ApiTwist; öğretmenlerin kendi özgün içeriklerini oluşturmasına ve etkili bir biçimde öğrencileriyle paylaşmasına olanak sağlıyor. Bugün, ApiTwist’i kullanan 3 bin 620 kullanıcı, 113 kurum bulunuyor. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için zincir okullar başta olmak üzere çeşitli özel okullarla görüşmeler sürüyor. Girift, Entertech’in yatırımcıya erişim programları ve kurumsal iletişim faaliyetleriyle gelişimini sürdürüyor. 

Entertech İstanbul Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Kasapoğlu, teknokentlerde ve üniversitelerde ortaya çıkan bilginin ekonomik değere dönüştürülmesi yolunda teknokent yönetici şirketinin rehber görevi görmesi gerektiğini vurguladı. Kasapoğlu, şöyle konuştu: “Tüm firmalarımız ve girişimcilerimizin katkısı ile ülkemizin sahip olduğu gelecek vizyonu çerçevesinde, sosyal ve teknolojik etki odaklı sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen ve küresel çapta geleceği şekillendiren bir inovasyon ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktayız.”

 

Sanayi Gazetesi  / 12 Nisan 2022

 

 

Son Eklenen İçerikler

Entertech İstanbul Teknokent Ev Sahipliğinde “Uluslararası Bilim Kadınları Kahvaltısı” Gerçekleşti

TEYDEB 1507 Programı 2021 Yılı 2. Çağrısı Sonuçları Açıklandı

İstihdama Destek