Entertech - Girişimlere Yatırım Yapma 101

Girişimlere Yatırım Yapma 101

15-12-2021

YatırımGirşimcilik

Girişim Nedir ve Neden Yatırım Yapmalısınız?

Girişimler sıfırdan bir ürün veya hizmet yaratan bir şirketlerdir. Girişimlerin gelişim aşamaları farklıdır, yavaş yavaş büyüyüp pazarda kendilerine yer yaratırlar. Yıkıcı ve yenilikçi olma eğilimindedir; var olan bir soruna çözüm bulmaya çalışırlar. Bu özelliklerden dolayı girişimlere yatırım yapmak, sizin yatırımlarınızı çeşitlendirmenin stratejik bir yolu olabilir.
Girişimlere yatırım yapmayı düşünmenizin nedenlerinden biri, artık girişimlerin yatırımcılara açık olmaları olabilir. İnandığınız girişimlere yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, girişimlerin erken aşamalarında ya da tohum finansmanı aşamalarında (şirketi kalkındırmak/güçlendirmek için finansal desteğe ihtiyaç duyulan aşama) buna başlamak en iyisidir. Daha sonraki finansman turlarında da bir girişime yatırım yapmak isteyebilirsiniz, ancak bu aşamada bir girişim gelişmiş olduğu için, daha yüksek meblada bir finansman sağlamanız istenebilir. Girişimlere yatırım yapmanızın bir başka nedeni de, ortalamanın üzerinde getiri elde etme olasılıklarının olmasıdır. Girişimlere riskli olmasına rağmen yatırım yapılmasının nedeni halka açık şirketlere kıyasla, büyüme için çok daha fazla alanları olmasıdır.


Yatırım Yapacak Girişimler Nasıl Değerlendirilir?

Yatırım yapmak istediğiniz girişim hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu girişimdeki diğer yatırımcıları değerlendirmek ve girişimin köklü bir ekibe sahip olup olmadığını kontrol etmektir. Kurucunun ve ekibin geçmişini ve endüstri uzmanlığını inceleyip, nişlerinde başka işler veya ürünler yaratıp yaratmadıklarına bakabilirsiniz. Eğer girişim iyi bir ekibe sahipse, değişikliklerin ortaya çıksa bile pazara uyum sağlayabilirler. Girişimin faaliyet gösterdiği sektörde yatırımcı olarak sizin de deneyim sahibi olmanız size yardımcı olabilir. Bu şekilde, gelecekte bir girişimin başarısı hakkında dikkatli tahminler yapabilirsiniz.
Bir girişimi araştırırken kendinize sormanız gereken iki soru vardır: Startup’ın pazar potansiyeli ne ve rekabet var mı? Endüstri trendlerinin farkında olmak ve bir girişimin bu alana nasıl uyduğunu anlamak, daha bilgili ve potansiyel olarak daha kazançlı yatırım kararları vermenizi sağlar.Ayrıca bir yatırıma girerken risk-getiri profilinizi göz önünde bulundurmalısınız. Birçok girişim, başlangıç ​​aşamalarında mücadele eder ve genellikle gelişimin ilk yıllarında başarısız olur. Dolayısıyla, alternatif varlık sınıfının istatistiklerini anlamak, yatırımcı olarak sizin beklentilerinizi belirlemenize yardımcı olur.


Girişimlere Yatırım Yapmanın Riskleri

Girişimlerin yüksek riskli bir yatırım olduğunu göz önünde bulundurup sadece kaybetmeye hazır olduğunuz miktarda bir yatırım yapmalısınız. Uzmanlar, yalnızca bir veya birkaç girişimde yoğunlaşmak yerine çeşitli girişimlere yoğunlaşmanın alternatif varlık sınıfındaki riski azaltmanın iyi bir yolu olduğunu söylüyor. Birçok girişime yatırım yaparsanız başarılı olacak bir girişim bulma şansınız daha yüksek olacaktır.
Girişimlerin çoğu başarısız olduğu için 15 ila 20 girişime yatırım yapabilirsiniz. Bir girişim için pazar düşerse, yatırımınız sıfıra düşebilir. Girişimlerin de likidite riski vardır, yatırım yaptığınız paraya uzun süre ulaşamazsınız ve o paraya bir daha ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle yatırım yaptığınız miktarların sizin için hayati önem taşımadığından emin olmalısınız.

 

KAYNAK: money.usnews.com

Son Eklenen İçerikler

İletişim Becerilerinizi Geliştirmek İçin 8 Şey

E-Ticaret İle Başarılı Olmanın 5 Yolu