GULEC ARGE LTD. ŞTİ.

di̇ğer

Bölge

İstanbul

Kuruluş Yılı

2000

Çalışan Sayısı

10

İnternet Sitesi

www.gulec.com

Faaliyet/Çalışma Alanı:

Gulec Chemicals, yanma geciktirici sektöründe global bir üreticidir. Halojenli alev geciktiricilerin (FR) neden olduğu sağlık riskleri konusundaki farkındalığın arttığı bir zamanda alev geciktiricilik sektörüne girmiştir. Kimya mühendisliğindeki derin temelimizi ve analitik yaklaşımımızı kullanarak GERPHOS halojen içermeyen yanma geciktirici ürünleri üretmektedir.


Proje (ler)

Poliüretanlar için halojen içermeyen yanma geciktiriciler:

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 300.000'in üzerinde insan yangında ölmektedir. 2013 yılında Amerika'da, 1,2 milyon yangın çıkmış, 3.240 kişi ölmüş ve 11,5 milyar dolarlık mal kaybı meydana gelmiştir (NFPA). Türkiye'de istatistiksel bilgiler düzenli olmamakla birlikte,hastanelerde çıkan yangınlarda genelde yataklar, ahşap ve plastik malzemeler yanmakta, çok sayıda insan ölmektedir.

Projemizde; medikal, otomotiv ve güvenlik kıyafetlerinde kullanılan poliüretan malzemenin halojen içermeyecek şekilde yanmaya dayanıklı olarak geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Böylece malzemeler geç yanma özelliğine sahip olmalarının yanı sıra yanma esnasında zehirli gaz çıkışı olmayacaktır.

 

Polipropilen için halojen içermeyen yanma geciktiriciler

Polimerlerin üstün özelliklerine karşın yanma dayanımı, mekanik dayanım vb. fiziksel özelliklerin geliştirilmesine yönelik arge çalışmaları yapılmaktadır.Son regülasyonlara bağlı olarak klor,brom gibi halojen içeren alev geciktirici(FR) ajanların kullanımı dünya genelinde sınırlandırılmış olup,yenilikçi FR malzemelerin araştırılması önem kazanmıştır. Projede,intümesan FR(IFR) sistemleri geliştirilmesine yönelik olarak, farklı kimyasal yapılar sentezlenecektir.

  • Çalışma Şekli : Tam Zamanlı